17 grudnia 2021 roku zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Na ratunek PTA.com!” realizowanego od 1 października 2020 r. Projekt był finansowany w ramach grantu „Fabryka Pomysłów 2019” z dotacji Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” i środków własnych.

W ramach projektu zaprojektowana została grafika wektorowa, która posłużyła m.in. do przygotowania stempla edukacyjnego oraz wielu banerów, ofert i tekstów informacyjno-promocyjnych. Opracowaliśmy zestaw autorskich pomocy dydaktycznych eksponowanych w specjalnie zaprojektowanym i wykonanym do tego celu ekspozytorze. Przygotowaliśmy 6 szt. formatek akrylowych oklejonych modelowymi, skutecznymi zabezpieczeniami chroniącymi ptaki przed kolizjami z elementami przeszkolonymi. 1 szt. pleksi oklejona została sylwetką ptaka drapieżnego w locie obrazując powszechnie znane ale nieskuteczne znakowanie szyb. Wszyscy uczestnicy projektu doskonale kojarzyli a niektórzy nawet stosowali te naklejki na szybach swoich domów lub budynków gospodarczych. Nie była dla nas zaskoczeniem skala znajomości problemu ptasich kolizji. Zaskoczyło nas to, że już dzieci z klas I-III tak dobrze kojarzą ten problem z życia codziennego. Obserwują go zarówno w przestrzeni szkolnej, jak i przy wiatach przystankowych czy w obrębie własnych domów. Szczególnie zaś uderzenia ptaków w szyby balkonowe, szklarnie, oszklone altany.

Wszystkie działania projektowe realizowaliśmy na Pomorzu w obrębie gminy Trąbki Wielkie, powiatu kościerskiego i gdańskiej dzielnicy Rudniki. W Trąbkach Wlk. przeprowadziliśmy szkolenie branżowe dla pracowników tutejszego Urzędu Gminy oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Udział w nim wzięło 11 osób. Szkolenie przygotowała i zrealizowała Lucyna Pilacka – Wiceprezes Stowarzyszenia. Przeprowadziliśmy też 21 godzinnych warsztatów dla uczniów i pracowników szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których udział wzięło 418 osób. Warsztaty realizowaliśmy w formie stacjonarnej w Kłodawie, Kościerzynie, Łubianie, Mierzeszynie i Gdańsku. Edukowała Ewelina Kurach – koordynator projektu.

Dziękujemy wszystkim pracownikom a przede wszystkim wolontariuszom, którzy swoim angażowaniem w zadania projektowe sprawili, że jego wartość została tak wysoko doceniona. Dziękujemy również nauczycielom, którzy wsparli nas na etapie organizacji zajęć szkolnych oraz pracownikom Wydziału Ochrony Środowiska UG w Trąbkach Wielkich za współorganizację szkolenia. A nie to było łatwe, bo przecież wszystkie działania edukacyjne realizowaliśmy już w czasie trwania pandemii COVID-19. Tym bardziej cieszyła nas również możliwość zorganizowania szkolenia branżowego. Nawet jeśli z powodów obostrzeń epidemiologicznych nie mogliśmy zaprosić wielu osób z zewnątrz, na których udziale również nam zależało. Liczymy, że w przyszłości będą kolejne okazje do realizacji wartościowych działań.

Finansowanie projektu:

Dotacja w kwocie 7.660,00 zł brutto. Koszt kwalifikowany projektu wyniósł ostatecznie 8.567,01 zł, z czego 10,59 % stanowiły środki własne SWIP PTA.com. 

Galeria:

Autorzy zdjęć wg numerów:

3-7, 9-13, 15, 17 – Ewelina Kurach

2, 8, 18 – Wojciech Pilacki

1, 14, 16 – zasoby szkolne, autorzy nieznani