Nasze stowarzyszenie włączyło się w proces konsultacji publicznych dotyczących nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa „wiatrakowa”). Przekazaliśmy swoje uwagi m.in. w kontekście lokalizacji turbin przy Obszarach Natura 2000.
W kwestiach przyrodniczych dyskusja wokół energetyki wiatrowej krąży jedynie wokół odległości od poszczególnych form ochrony przyrody, stanowiących obszary ważne dla wspólnoty europejskiej. W opinii naszego stowarzyszenia odległość jest istotna, ale nie nie wyczerpuje zagadnienia ochrony kluczowych gatunków ptaków i ich siedlisk, co może mieć znaczące skutki dla zachowania bioróżnorodności w postaci spadków liczebności populacji ptaków drapieżnych w Polsce. Dynamiczny wzrost liczby turbin wiatrowych, zwłaszcza w przypadku lokalizowania ich na obszarach atrakcyjnych dla ptaków (nie tylko w obrębie samych Obszarów Natura 2000), może spowodować nieodwracalne zmiany w awifaunie lęgowej poszczególnych populacji oraz populacji migrującej.
Nasze stowarzyszenie popiera rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, mający na celu zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz uniezależnienia się od paliw kopalnych postrzegając ten proces jako niezwykle istotny z punktu widzenia transformacji energetycznej Polski.
Proces ten jednak powinien być realizowany w sposób zrównoważony, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych. Musimy więc robić to mądrze, czerpiąc z licznych doświadczeń i wniosków innych państw europejskich i ucząc się poniekąd na ich, a nie na własnych błędach. Stąd nasze zaangażowanie w proces konsultacji publicznych. Zwracamy uwagę na konieczność uwzględniania korytarzy ekologicznych oraz profesjonalnego diagnozowania konkretnych zagrożeń i wdrażania odpowiednich działań minimalizujących. Dzisiaj mamy znacznie większe możliwości techniczne i metodyczne w zakresie badań i monitoringu. Dodatkowo mamy nowoczesne rozwiązania pozwalające na skuteczną ochronę ptaków w problematycznych lokalizacjach. Właśnie do tego zobowiązuje nas tzw. ptasia dyrektywa i europejskie ustawodawstwo.
Z projektem ustawy oraz zgłoszonymi do niej uwagami można zapoznać się tutaj: