Gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją SWIP PTAcom (do pobrania poniżej). Książka, którą dziś oddajemy w Państwa ręce to kompendium wiedzy dla każdego specjalisty, który na codzień niesie pomoc rannym, dzikim ptakom, między innymi ofiarom kolizji.

Publikacja zawiera specjalistyczne wskazówki dotyczące diagnostyki najczęściej występujących obrażeń, rokowania i możliwości postępowania z pacjentem kierowane do lekarzy i techników weterynarii oraz pracowników i wolontariuszy ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, a także praktyczne wskazówki, które mogą być pomocne dla każdego, kto będzie świadkiem kolizji i będzie chciał udzielić pomocy poszkodowanym ptakom. 

Skala śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szkłem jest trudna do oszacowania i nadal niewiele jest w Polsce metodycznie zaplanowanych i wykonanych badań, które te wartości mogłyby przybliżyć. Wynika to między innymi z ograniczonej wykrywalności ofiar (aktywność drapieżników i padlinożerców) a często skutkuje tym, że wartości są niedoszacowane. Pewne wyobrażenie dają wyniki badań opartych na nauce obywatelskiej i rejestrach prowadzonych przez organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną ptaków w Polsce i na świecie. Na podstawie zbieranych w ten sposób danych możemy również dowiedzieć się jakim obrażeniom ulegają ptaki w wyniku kolizji i jakie będą w związku z tym ich szanse na przeżycie. Ogromną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie dysponują ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt, do których najczęściej trafiają ofiary kolizji. Zanim jednak ptak po kolizji trafi do odpowiednich specjalistów często podejmowane są próby samodzielnego udzielenia mu pomocy bądź z racji braku dostępu do wyspecjalizowanego ośrodka pacjent przekazywany jest do najbliższego lekarza weterynarii.

Metodyka postępowania z dzikim pacjentem, który dodatkowo uległ urazowi różni się znacząco od postępowania ze zwierzętami udomowionymi, stąd kluczowe wydaje się, aby podstawowe wytyczne w zakresie pierwszej pomocy, diagnostyki i leczenia ptaków pokolizyjnych dostępne były dla wszystkich lekarzy weterynarii. Publikacja zawiera także czytelne wskazówki dla każdego, kto będzie chciał udzielić pierwszej pomocy tak, aby nie zaszkodzić.

Plik do pobrania tutaj:

Poradnik powstał w ramach projektu „W kolizji z cywilizacją – architektura przyjazna ptakom” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Patronatu merytorycznego udzielili:

Anderson’s Veterinary Practice, Bromley, UK

Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”