Zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem stanowi poważny i coraz większy problem, na który zwracają uwagę nie tylko astronomowie i obserwatorzy nocnego nieba ale także przyrodnicy i lekarze. Konieczne jest więc wdrożenie natychmiastowych rozwiązań ograniczających negatywny wpływ nadmiaru sztucznego oświetlenia. Podstawą tych działań powinna być aktualna i interdyscyplinarna wiedza z różnych dziedzin nauki i techniki, takich jak np. zoologia, botanika, technika świetlna, astronomia, nauki prawne, architektura, urbanistyka czy planowanie przestrzenne.

Wyniki wielu badań jednoznacznie wskazują, że nadmiar sztucznego oświetlenia niezależnie od długości fal czy temperatury barwowej negatywnie wpływa na wszystkie organizmy żywe. Światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny wpływając w konsekwencji na rytm dobowy, behawior, cykl rozrodczy czy naturalne interakcje wewnątrz- i międzygatunkowe u lokalnie występujących ptaków i ssaków. Z kolei światło o długim spektrum fali, jak np. białe czy czerwone, zaburza zmysł orientacji u ptaków migrujących nocą a także stanowi element atrakcyjny przyciągający ptaki, co w konsekwencji może prowadzić do kolizji.

Monografia „Sztuczne światło nocą – między zagrożeniem a rozwojem” pod redakcją dr Przemysława Tabaki (Wyd. Politechniki Łódzkiej, 2022) stanowi multidyscyplinarną prezentację aktualnych wyników badań poświęconych problematyce zanieczyszczenia światłem. Artykuł autorstwa Lucyny Pilackiej, Liliany Schönberger i Aleksandry Szurlej-Kielańskiej pt. „Rozświetlona noc, jasne zagrożenie dla przyrody. Wpływ ALAN na ptaki migrujące” stanowi nasz wkład w to ważne opracowanie. Gorąco zachęcamy do lektury i udostępniania wszystkim zainteresowanym.

Monografia dostępna do pobrania ze strony internetowej Repozytorium Politechniki Łódzkiej oraz tutaj: